31 Srp

Čeští cyklisté úspěšní v Paralympijské časovce! Patrik Jahoda čtvrtý, Antošová pátá. Solidní závod zajel také Koblasa.

31.8. se v rámci paralympijských her v Tokiu rozběhla také silniční cyklistika. První den byly na programu časovky a s nimi největší naděje na medailový úspěch. Z medaile se nakonec čeští cyklisté v časovkách neradovali, ale vynikající výkony za hranicí možností jistou satisfakci přeci jen přinesly.


Jako první odjel časovku Ivo Koblasa (C2) – Kategorie C2 dlouhodobě představuje jednu z nejpočetnějších klasifikačních skupin. V Tokiu se sešla současná špička a dostat se mezi elitní desítku je známkou závodní kvality. Ivo dokončil závod na 8. místě a na medaili mu scházelo pouze něco přes minutu, což v tolik dlouhé a velmi kopcovité časovce rozhodně není velká ztráta.


Osobní trenér Iva – Lukáš Petr vyhodnotil vystoupení svého svěřence takto: „Časovka byla velmi náročná, prakticky neustále zvlněný terén okořeněný dvěma prudkými stoupáními. Ivo jel poměrně stabilní tempo a dobře si rozvrhl síly. Osmé místo je aktuálním odrazem jeho možností, jsem ale velmi potěšen, že na medaili jsme ztratili při takto dlouhé a náročné časovce pouze minutu a čtvrt. To ukazuje na obrovskou vyrovnanost startovního pole a dává nám naději do budoucna, že při troše štěstí můžeme bojovat o pódiová umístění.


Vynikajícím výkonem, ale také umístěním se na slavné závodní dráze prezentovala naše zkušená a elitní handbikerka – Katka Antošová (H3). Katka dokončila časovku na 5.místě a na svou dlouholetou sokyni – Annu Oroszovou – ztratila pouhé 3 sekundy. Katka shrnula nejen závod, ale také svou přípravu následovně: „Na paralympiádě je časovka jedinou disciplínou pro naši kategorii H3, která je férovým závodem. Celý minulý rok jsem strávila přípravou na dnešních 16 kilometrů. Jenže to soupeřky také. Když jsem na mistrovství světa viděla jejich formu, donutilo mě to provést dramatické změny. Mimo jiné jsem kopce odjela trénovat do Jeseníků na Dlouhé stráně a poslední týden před odjezdem jsem se potila v tepelné komoře. Dnes jsem absolvovala závod, se kterým jsem spokojená. Páté místo je pro mě životní úspěch a vylepšení o čtyři místa oproti Riu 2016. Dá se říci, že jsem pro své české nástupkyně na handbiku nastavila určitou laťku. Přála bych si, aby se našlo brzy pár handbikerek, které ji budou chtít překonat. Ráda jim s tím pomůžu (to zní jako šílená fráze, ale myslím to vážně a je mi opravdu líto, že se všechny ty informace, které mám, nevyužijí).“


Čtvrté místo je dosavadním nejlepším umístěním v cyklistice na LPH v Tokiu. Postaral se o něj Patrik Jahoda – handbiker (H1), který má „brambor“ více než kterýkoliv jiný závodník může být naprosto hrdý na svůj závod v paralympijské časovce. Výkon na hranici svých možností okomentoval slovy: „Před závodem jsem si říkal, že pokud se vše sejde ideálně, mohlo by to na bronzovou medaili vyjít. Výkon ideální byl. Po analýze výkonu s trenérem Lukášem Vrobelem jsme usoudili, že jsem byl opravdu na svém absolutním maximu. Z tohoto hlediska je vrchol sezóny úspěšný. Takhle jsme formu přesně plánovali. Bohužel to nestačilo na pódiové umístění, což mě dost mrzí.


Svého prního vystoupení na paralympiádě se dočkal také Tomáš Mošnička. Zkušený handbiker z kategorie H3, který dokončil časovku na důstojném 15.místě vystihl svůj závod takto: „Letos můj asi nejlepší výkon, ale je to olympiáda a je tady jezdecký to nejlepší na světě. Čekal jsem lepší umístění, trošku blíž k top 10, ale časovka není moje silná stránka a tak doufám, že to v zítřejším silničním závodě vylepším.


Mošničku, stejně jako Jahodu s Antošovu čekají zítra silniční závody.